سوالات متداول

در این صفحه سوالات متداول نخ برای تحلیل و بررسی هر چه بیشتر الیاف پلی استر، انواع نخ تولیدی در شرکت نفیس نخ و خدمات نفیس نخ برای شما آورده شده است. برای آشنایی با محصولات و خدمات نفیس نخ پرسش ها و پاسخ های زیر را مطالعه نمایید و در صورت لزوم سوالات خود را در کادر زیر مطرح کنید تا کارشناسان حرفه ای نفیس نخ در اسرع وقت پاسخگوی پرسش های شما عزیزان باشند.

نفیس نخ

ثبت سوال

  • Max. file size: 512 MB.

سوالات متداول

01
نخ پلی استر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

نخ پلی استر یکی از انواع نخ های مصنوعی تولید شده به دست انسان می باشد که از مواد اولیه ای به نام پلی اتیلن ترفتالات می باشد تولید می شود. این ماده اولیه از مشتقات نفت می باشد. نخ پلی استر در انواع مختلفی نظیر POY,FDY,DTY,ATY که خصوصیات فیزیکی ظاهری و شیمیائی مختلف دارند تولید می شود و هر یک از آنها  در کالاهای نساجی متنوعی کاربرد دارد. نخ پلی استر قابلیت جایگزینی با نخ های طبیعی را در بعضی کالاهای نساجی دارد و از جمله ویژگی های آن موارد زیر می باشد:

  • نرم، گرم، سبک
  • بادوام
  • بهداشتی و ضد آلرژی
  • قابل شستشو با دست و ماشینرطوبت و بو نمی‌گیرد ‌
02
پرکاربرد ترین نخ چیست؟

بیشترین مقدار تولید و مصرف متعلق به نخ پلی استر می باشد.

03
بهترین نخ از لحاظ جنس کدام است؟

با توجه به اینکه عامل تعیین کننده نیاز و الزام مشتریست نمی توان یک نخ را بعنوان بهترین نخ در همه زمینه ها معرفی نمود. برای هر نوع مصرفی یک جنس نخ متفاوت از بقیه می تواند بهترین نخ باشد.

04
عمر كدام نخ نسبت به ساير نخ ها در صنعت مد و پوشاك بيشتر است؟

با توجه به انواع نخ مصرفی در مد و پوشاک، می توان گفت از بین انها نخ پلی استر دوام و عمر بیشتری در لباس دارد.

05
انواع مینگل در نخ های DTY تولیدی نفیس نخ چیست و هر کدام چه کاربردی دارد؟

مینگل نخ های تولیدی نفیس نخ 4 نوع کلی دارد:

  1. مینگل ضعیف و خیلی ضعیف که به ترتیب با حروف LL و LLLL نشان داده می شود. این نوع مینگل برای مصارفی نظیر پود در پارچه های تاری پودی و یا در پارچه های بافت حلقوی که حداکثر ضریب پوشانندگی نخ در پارچه مورد نیاز می باشد، طبق سفارش مشتری تولید می شود.
  2. مینگل متوسط که با حرف L نشان داده می شود و برای مصارفی نظیر پود در پارچه های تاری پودی و یا مواردی که حداقل تنش به نخ وارد می شود طبق سفارش مشتری تولید می شود.
  3. مینگل قوی که با حرف H نشان داده می شود. این نوع مینگل معمولا در پارچه هائی که به نخ تنش بالائی وارد می شود استفاده می گردد. در برخی پارچه ها در صورتی که در بافت مشکلی پیش نیاید، برای مشخص نشدن نقاط مینگل در پارچه، قوت مینگل نخ به سفارش مشتری روی حالت H تنظیم می گردد
  4. مینگل خیلی قوی که با حرف HH نشان داده می شود. این نوع مینگل نیز معمولا در تار پارچه هائی که تراکم تاری آنها بالاتر می باشد و تنش بالائی به نخ تار وارد می شود، کاربرد دارد.
06
شیرینکیج( جمع شدگی ) نخ چیست و چگونه اندازه گیری می شود؟

شیرینکیج در نخ همان میزان جمع شدگی یا کاهش طول آن بعد از عملیات حرارتی می باشد.

اعمال حرارت به دو روش هوای داغ و آب جوش می تواند انجام شود که هر روش نتیجه ای متفاوت در میزان جمع شدگی نخ خواهد داشت و در نتیجه در الزامی که از طرف مشتری اعلام می شود باید ذکر شود از کدام روش برای اندازه گیری این آیتم باید استفاده گردد.

اگر طول اولیه نخ را L1 و طول ثانویه نخ بعد از اعمال حرارت را L2 بنامیم، مقدار جمع شدگی نخ از طریق فرمول زیر بدست می آید:

SH% =[(L1-L2)/L1]*100

07
آیا می توان قطر و یا وزن بسته نخ را به سفارش مشتری تغییر داد؟

شرکت نفیس نخ مقدار قطر بسته نخ یا مقدار وزن آن را  با توجه به محل مصرف و نیاز مشتری، تغییر می دهد و هر گونه تغییر و الزام خاصی در هنگام ثبت سفارش، مورد توافق قرار می گیرد.

08
آیا با تغییر براقیت نخ های خود رنگ، شید رنگ ثابت می ماند؟

خیر. در نخ های خود رنگ با تغییر پلیمر مصرفی از نیمه مات به براق یا برعکس ، شید رنگ کاملا فرق خواهد کرد و معمولا نمی توان با تغییر درصد رنگ به شید قبل دست یافت و باید دوباره همانند سازی شید با رنگ درخواستی مشتری، توسط شرکت انجام شود.

09
آیا با تغییر نوع نخ پلی استر از DTY به ATY و ...، شید نخ ثابت می ماند؟

خیر. در تبدیل هر یک ازا نواع نخ  پلی استر خودرنگ نظیر POY,FDY,DTY,ATY به یکدیگر، شید رنگی نخ نیز بدلیل تغییراتی که در ساختار فیزیکی نخ بوجود می آید تغییر خواهد کرد و نیاز به همانند سازی شید نخ با رنگ درخواستی مشتری توسط شرکت می باشد.

همچنین در صورتی که شکل سطح مقطع فیلامنت های نخ خود رنگ نیز تغییر کند، شید نخ تغییر خواهد کرد.

10
چرا در بعضی نخ های خود رنگ شید رنگی پوسته نخ با شید رنگی سطح مقطع آن نخ کاملا متفاوت و تیره تر است؟

این تفاوت در نخ هائی وجود دارد که شکل سطح مقطع آنها غیر از دایره( مثلا  مثلثی) می باشد. با توجه به این تفاوت، باید توجه کافی در شید مورد نیاز و تائید مشتری صورت گیرد.

11
آیا نخ های DTY دارای شرط رنگ می باشند؟

بلی.شرکت نفیس نخ در تولیدات نخ سفید خود تضمین می کند درصد جذب رنگ کلیه نخ هایی که با یک همبافت تولید می شوند، یکسان باشند.

12
چگونه كاليته رنگي نفیس نخ را می‌توان دريافت كرد؟

مشتریانی که مایل به سفارش نخ رنگی هستند می توانند درخواست خود را چه بصورت تلفنی با واحد های فروش یا بازاریابی شرکت و یا ثبت درخواست در سایت شرکت، مطرح کنند تا کالیته برایشان ارسال شود.

13
آیا نوع بسته بندی به درخواست مشتری قابل تغییر می باشد يا خير؟

بله. نوع کلی بسته بندی و یا ملزوماتی که در آنها استفاده می شود، طبق نیاز و سفارش مشتری قابل تغییر می باشد و در هنگام ثبت سفارش نخ، این موارد توافق خواهد شد.

14
نحوه سفارش نخ از زمان ثبت تا تحويل محصول چگونه است؟

پس از دریافت سفارش و الزامات  مشتری توسط واحد فروش و توافق طرفین درباره  شرایط پرداخت وجه معامله، سفارش با توجه به ظرفیت خالی شرکت، در نوبت تولید قرار گرفته و زمان بندی آن به اطلاع مشتری می رسد.

در صورتی که نخ درخواستی مشتری، جدید بوده و مشتری سابقه مصرف آن را نداشته باشد و یا نخ رنگی با شید جدید باشد،  ابتدا نمونه ای از نخ و یا شید رنگی درخواستی تولید شده  و به تائید مشتری رسانده می شود و سپس مراحل ذکر شده در بالا انجام می شود.

15
در محصولات خود رنگ، آیا ثبات نوری، سايشی و شستشويی یک نخ برای هر مورد مصرفی جوابگو می باشد؟

با توجه به اینکه ثبات رنگی، سایشی و شستشوئی نخ های خود رنگ شرکت نفیس نخ، متناسب با نوع و محل مصرف نخ، تنظیم می شود، هنگام ثبت سفارش، محل مصرف نخ باید مشخص شود تا محصولی مناسب تولید و تحویل مشتری گردد.

16
چطور با بخش فني و مشاوره نفيس نخ ارتباط برقرار كنيم؟

از طریق شماره های تماس کارخانه که در سایت نفیس نخ ثبت شده، می توان با بخش فنی و مشاوره شرکت ارتباط برقرار نمود.

17
دوره گارانتی محصولات نفیس نخ چقدر می باشد؟

مدت زمان گارانتی محصولات درجه یک شرکت 6ماه می باشد. ولی محصولاتی که با درجه  نامنطبق از شرکت خریداری می شوند گارانتی ندارند.

همچنین در نخ های تولیدی شرکت که الزام جمع شدگی بالا دارند، مدت زمان گارانتی 2ماه می باشد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت نفیس نخ است.
مشاوره رایگان

نیاز به مشاوره در مورد نخ دارید؟

شماره تماس خود را وارد کنید و همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت