بازگشت به صفحه قبل

واردات غیرقانونی پارچه رومبلی به ایران


واردات غیرقانونی پارچه رومبلی به ایران

در میان منسوجات مصرفی در بازار یکی از پارچه هایی که در عصر رواج آپارتمان نشینی با تقاضای بالا در بازار مواجه بوده، پارچه رومبلی است. امکان انتخاب پارچه همراه با انتخاب مبلمان و تنوعی که این کالای خانگی می تواند در دیزاین خانه ایجاد کند، بازار قابل توجهی برایش رقم زده است.

اکنون تقریبا بیش از60 درصد از پارچه های رومبلی که در بازارهای بزرگ تهران و دیگر شهرستان های کشورمان به نام کشور ترکیه فروخته می شود، حاصل فعالیت و دسترنج کارخانه های داخلی و خصوصا شرکت های بافندگی شهر یزد است، اما به دلیل بی توجهی مسئولان اکنون کل سرمایه گذاری و آینده آن به مخاطره افتاده است.

یکی از بزرگ ترین نگرانی های تولیدکنندگان و صاحبان سرمایه در استان یزد، واردات بی رویه محصولات بی کیفیت چینی است به صورتی که براساس مطالعات میدانی و تحقیقاتی که صورت گرفته است، روزانه چیزی نزدیک به 10کانتینر از پارچه های رومبلی چین با استفاده از شیوه های مختلف و دورزدن قانون توسط افراد سودجو به داخل کشور وارد می شود درحالی که می دانیم توانمندی تولید در کشور آنقدر بالاست که حتی بیش از نیاز داخلی کشورمان محصول داریم به همین دلیل دور از ذهن نیست اگر بگوییم اکنون واردات بی رویه و قاچاق کمر تولید را شکسته است. برخی کارگاه ها تعطیل شده اند و سایر کارگاه ها هم تنها با 30 درصد ظرفیت خود تولید می کنند، اما نباید فراموش کنیم از آنجا که میزان وابستگی این صنعت به خارج از ایران کمتر از 20درصد است در صورت حمایت به نوعی در راستای اقتصاد مقاومتی گام برداشته ایم، چون می توانیم ارزش افزوده بالایی برای اقتصاد کشورمان فراهم کرده و صادرات این محصول را تا بازارهای اروپا نیز گسترش دهیم.


نوشته شده در تاریخ 1395/06/23 08:56:22      تعداد بازدید: 1787